W medycynie estetycznej coraz częściej odchodzi się od sztucznych preparatów na rzecz naturalnych substancji czy wykorzystania potencjału własnego organizmu. Jednym z takich zabiegów jest mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Dzięki użyciu substancji pochodzącej z krwi pacjenta możliwe jest pobudzenie procesów regeneracyjnych w organizmie i uzyskanie naturalnych rezultatów. Czym właściwie jest osocze bogatopłytkowe i jak wpływa na kondycję skóry? Wyjaśniamy.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (PRP – ang. Platelet Rich Plasma) to koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza, pozyskiwany bezpośrednio z krwi pacjenta. Krew pobierana jest najczęściej z żyły ramiennej – procedura wygląda podobnie, jak podczas pobierania krwi do badań laboratoryjnych. Następnie umieszcza się ją w specjalnym urządzeniu, gdzie jest poddawana procesowi wirowania. W ten sposób zostaje wyizolowane osocze, które jest bogate w trombocyty (płytki krwi) oraz czynniki wzrostu. Te składniki odgrywają ważną rolę w procesach regeneracyjnych i naprawczych organizmu, wspomagając odnowę komórek oraz tkanek. Właśnie te właściwości osocza bogatopłytkowego są wykorzystywane w terapiach medycyny regeneracyjnej i estetycznej.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – przebieg zabiegu
Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego to zabieg o niewielkiej inwazyjności, jednak ważne jest, aby został wykonany przez doświadczonego lekarza. Wcześniej powinna odbyć się też konsultacja lekarska w celu wykluczenia przeciwwskazań. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym polega na wstrzykiwaniu preparatu pozyskanego z własnej krwi pacjenta w wybrane obszary skóry za pomocą cienkiej igły. Lekarz wykonuje serię drobnych, precyzyjnych iniekcji w obszarze wymagającym regeneracji – zazwyczaj na twarzy, ale równie dobrze może być to inna partia ciała.
Zabieg mezoterapii igłowej jest stosunkowo szybki i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Mimo że może powodować niewielkie zaczerwienienie czy zasinienia, te objawy zazwyczaj szybko ustępują. Nie trzeba w tym czasie rezygnować z pracy czy innych obowiązków.
Jak osocze bogatopłytkowe działa na skórę?
Działanie osocza bogatopłytkowego opiera się na stymulacji naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze. Czynniki wzrostu wydzielane przez płytki krwi pobudzają komórki do intensywnego namnażania, czego efektem jest zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. W rezultacie skóra staje się jędrniejsza, elastyczniejsza i lepiej nawilżona. Iniekcje osocza wykonuje się nie tylko w celu odmładzania twarzy, lecz także: poprawy kolorytu cery, spłycenia blizn (w tym potrądzikowych), redukcji rozstępów czy pobudzenia wzrostu włosów.
Efekty zabiegu są naturalne, a przy tym wyraźnie widoczne. Cera zyskuje zdrowy blask, staje się równomierna i odżywiona. Dzięki regularnym sesjom skóra z czasem ulega zagęszczeniu, wzmacnia się jej struktura i napięcie. Procesy regeneracyjne zainicjowane przez osocze bogatopłytkowe narastają stopniowo, a pełne rezultaty widoczne są po kilku tygodniach od zabiegu. Aby uzyskać optymalne efekty, zaleca się wykonanie serii zabiegów, zwykle co kilka tygodni.
Jeśli jesteś zainteresowany zabiegami medycyny estetycznej i regeneracyjnej, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Miracki Clinic w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Katowicach.
Tekst promocyjny
Zobacz także: